GRUZJA

Jest to strona o kulturze ,historii, kuchni i wrażeniach z wyjazdu do Gruzji. Bazuje m.in. na autorskich zdjęciach z 2016 roku.


Tańce gruzińskie

Gruzińskie tańce są skomplikowane i zróżnicowane.

teatr(1)

 

W Gruzji wyróżnia się trzy rodzaje tańca – solo, w parach oraz tańce grupowe.
Niewiele kroków
tanecznych na świecie jest tak energicznych jak kroki Gruzinów lub tak pełnych gracji jak kroki Gruzinek, które zdają się sunąć po podłodze, jakby unosiły się w powietrzu.

Mężczyźni pokazują swoją wojowniczość, która wyraża się w ich ruchach, podskokach, piruetach. Plecy zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny zawsze powinny być wyprostowane i nieruchome. W Gruzji wykształciło się zjawisko tzw. „gwaru tanecznego”. Jest ono związane z różnorodnością kultury tanecznej w Gruzji. Każdy taniec odzwierciedla życie regionu, w którym się narodził. Każdy taniec jest wyjątkowy, Tańce górali różnią się od tańców, pochodzących z regionów nizinnych.

 

                      Oto przykład gruzińskiego tańca:

fotoGruzinskiTeatrTanca2
Kostiumy są również cudowne i zróżnicowane. Energicznie skaczący tancerze, wspaniałe układy taneczne, szczęk mieczy, latające iskry, sztylety drgające w podłodze, w połączeniu z wdzięcznymi, postaciami kobiecymi w eleganckich średniowiecznych sukniach. Znakomite stroje, muzyka, bębnienie, piszczałka i akordeon tworzą spektakl, który na pewno stanowi niezapomniane przeżycie nie tylko dla turystów, ale również dla Gruzinów.

160968885346cf2147ecce3_big

 

Gruzińskie  zespoły folklorystyczne  odbywają trasy
koncertowe po całym świecie przez większość roku i posiadają status gwiazdy. Wśród tych zespołów można wyodrębnić: Gruziński Balet Narodowy Sukhishvili (Suchiszwili, zespoły „Erisioni” oraz „Rustawi”, Państwową Orkiestrę Symfoniczną, chór oraz oraz inne zespoły tańca i pieśni ludowe.