GRUZJA

Jest to strona o kulturze ,historii, kuchni i wrażeniach z wyjazdu do Gruzji. Bazuje m.in. na autorskich zdjęciach z 2016 roku.


Geografia

Geografia Gruzji

Gruzja jest dziś niewielkim krajem położonym na Kaukazie Południowym, w zachodniej części lądowego przesmyku łączącego Europę z Azją pomiędzy Morzem Czarnym i Kaspijskim. Granice Polski i Gruzji dzieli w linii prostej około 1400 km, czyli mniej więcej tyle co ze Śląska do hiszpańskiej Katalonii. Do dziś geografowie i politycy spierają się do którego kontynentu zaliczyć ten kraj. Biorąc pod uwagę środowisko przyrodnicze Azja i Europa stanowią jeden kontynent zwany Eurazja. jednak historia ukształtowała dwa dość odrębne kulturowo subkontynenty, które trzeba jakoś zdefiniować i rozgraniczyć. Ta konieczność przemawia za wytyczeniem abstrakcyjnej granicy Europy i Azji.

 

Poniżej dynamiczna mapa Gruzji: 

Na obszarze Gruzji niezwykle szybko zmienia się rzeźba terenu i geografia 1roślinność, co w efekcie daje niebywałe bogactwo krajobrazów – od bagiennych równin Niziny Kolchidzkiej, przez hale i ostre turnie Kaukazu wielkiego, pełen jezior wulkaniczny Płaskowyż Keli aż po półpustynie Płaskowyżu Jorskiego. Obecnie w Gruzji istnieje kilkanaście różnej powierzchni parków narodowych (rezerwatów), powołanych głównie dla ochrony rzadkich gatunków oraz unikalnych ekosystemów a jest co chronić. Dzięki łagodniejszemu klimatowi, epokę lodowcową przetrwało w Gruzji wiele gatunków i całych formacji roślinnych, które były tu powszechne u schyłku ciepłego trzeciorzędu (w wieku plioceńskim), np. lasy kolchidzkie.

 geo 2