Kultura
Gruzja cieszy się wątpliwą sławą jednego z najczęściej najeżdżanych narodów na Ziemi. Stojąc na rozdrożu pomiędzy Europą a Azją, chrześcijaństwem a islamem, Gruzję od wieków nękały wojny.
W okresie od I wieku p.n.e. do XVIII wieku n.e. Grecy, Rzymianie, Persowie, Arabowie, Turcy i Rosjanie próbowali zawłaszczyć sobie tę piękną krainę, ale żadnemu z najeźdźców nigdy nie udało się podbić jej całkowicie lub na stałe. W rezultacie nasza historia to historia umiejętnego przetrwania — ratowania naszej kultury wciąż na nowo na przekór przytłaczającym siłom wroga. Przed najeźdźcami bronił złożony system strażnic (wiele z nich nadal stoi), który alarmował ludzi o ataku, a cenne religijne ikony i relikwie znikały w jaskiniach i były ukrywane w górskich twierdzach.
Wioskom, w najbardziej odległych górskich dolinach, udawało się pozostać zupełnie niezauważonymi przez najeźdźców, dzięki czemu to właśnie w rejonach górskich zachowały się jedne z najstarszych i najcenniejszych fresków. Znana historia Gruzji sięga wstecz ponad 3000 lat, ale nasza kultura jest jeszcze starsza. Konserwowana przez tysiąclecia dzięki ludzkiemu uporowi, kultura, będąca podstawowym aspektem narodowego charakteru, pozostała nienaruszona. Zapytaj pierwszego lepszego Gruzina, z czego jest najbardziej dumny jako „Kartuli”, a prawdopodobnie właśnie ona przyjdzie mu do głowy.